Медична реформа стартувала

Медична реформа стартувала

Верховна Рада ухвалила урядовий законопроект щодо медичної реформи, яка стартувала вже з 1 січня 2018 року. Реформа передбачає запровадження нової моделі фінансування системи охорони здоров’я – перехід від фінансування медзакладів згідно кошторису до оплати державою фактично наданої медичної допомоги конкретній людині. На державному рівні створюється Національна служба здоров'я (НСЗУ), яка укладатиме договір з медичними закладами, що мають статус комунальних некомерційних підприємств. Для підписання таких угод і подальшого державного фінансування Решетилівський Центр первинної медико - санітарної допомоги (як і тисячі інших по Україні) повинен перетворитися із бюджетної організації у некомерційне комунальне підприємство до 1 квітня 2018року. Першим на цьому етапі буде відповідне рішення Решетилівської районної ради. Клопотання про реорганізацію закладу наразі широко обговорюється з  депутатами різних рівнів, представниками громадськості.

Згідно прийнятого законодавства відтепер «гроші йтимуть за пацієнтом» – людина звертається в медичний заклад, до конкретного лікаря за допомогою, а держава перераховує кошти, за обсяг наданих послуг, в медзаклад, в якому працює лікар, або безпосередньо лікарю, якщо він має власну практику і працює як фізична особа-підприємець.

Так, до прикладу, призначені сімейним лікарем аналізи чи обстеження для пацієнта безкоштовні, бо за кожну виконану процедуру сплатить держава. Ті жахачки у яких розповідають, що наприклад видалення аппендикса коштуватиме 40 тис.грн. насправді не зовсім відповідають дійсності, бо проведене оперативне втручання оплачуватиме не пацієнт, а держава перерахує кошти ( може і 40тис.грн., бо вартості послуг на сьогодні остаточно не встановлено) тому лікувальному закладу, де операція була проведена і не важливо буде це Решетилівка, Полтава чи інше місто. Пацієнт буде змушений оплачувати планові медичні послуги лише у тому випадку, якщо звернеться до фахівця без направлення від свого сімейного лікаря.

Таким чином реформа вибудовує обов'язкову модель взаємодії лікаря і пацієнта.

Пацієнт, маючи потребу, звертається до сімейного лікаря, з яким укладена угода, той у свою чергу за необхідності спрямовує хворого на консультацію до фахівця (припустимо кардіолога) чи то до Решетилівської ЦРЛ, чи в Полтаву, чи навіть у Київ. Пацієнт з направленням йде до кардіолога, отримує всі необхідні обстеження і не сплачує ні копійки. У разі ж якщо хворий звертається без направлення – він все оплачує сам.

Початок укладання декларацій (угод) з сімейними лікарями на державному рівні анонсований з 1 квітня 2018 року. Щодо старту «приписної кампанії» на Решетилівщині населення буде повідомлено заздалегідь. Тепер щодо нюансів цього процесу.  Законодавчо визначено, що пацієнт може самостійно обирати сімейного лікаря будь-де, але з тою умовою, що у разі потреби він сам прийде на прийом. Виїзди на виклик сімейними лікарями здійснюватимуться лише у виключних випадках (наприклад, коли пацієнт прикутий до ліжка, має обмежені фізичні можливості, тощо). У разі виникнення гострих станів хворі викликатимуть екстрену медичну допомогу за телефоном 103. Усе населення, у тому числі і діти, матиме свого сімейного лікаря. Причому обрати лікаря людина може незалежно від місця своєї прописки. Крім того у штаті ЦПМСД є педіатрична служба, яка супроводжуватиме дітей до 1 року і консультуватиме малечу старшого віку.

Після укладення декларації, медичний заклад, лікар-ФОП повідомляє НСЗУ про кількість пацієнтів, з якими підписано угоду. НСЗУ перераховує їм кошти за обслуговування громадян згідно з встановленими тарифами.

Так, Міністерство охорони здоров’я зробило відповідні розрахунки – у 2018 році держава платитиме лікарю щорічно 370 гривень на рік за одного пацієнта без урахування відповідних вікових коефіцієнтів. З 2019 року цю суму планують збільшити до 450 гривень. Щорічно ця сума буде переглядатися в бік збільшення.

У межах програми медичних гарантій, (тобто за кошти державного бюджету, для пацієнта це безкоштовно) певний перелік медичних послуг це:

-       Екстрена медична допомога

-      Весь обсяг первинної медичної допомоги (амбулаторний прийом, лікування, профілактичні щеплення, певний перелік лабораторних досліджень, інструментальні обстеження, тощо;

-       Направлення на стаціонарне лікування;

-       Медична допомога дітям до 16 років

-       Медична допомога в зв’язку з вагітністю та пологами

-       Медична реабілітація

-   Стаціонарна допомога на вторинному та третинному рівнях надання медичної  допомоги за  направленням сімейного лікаря.

Окрім того, сімейний лікар призначає та виписує рецепти на доступні ліки, які можна отримати в аптеці безкоштовно або з незначною доплатою.

У 2018 році нова модель фінансування охорони здоров’я запроваджується на первинній ланці меддопомоги – за нею працюватимуть сімейні лікарі, терапевти, педіатри. На інших рівнях – вторинному (спеціалізованому) та третинному (високоспеціалізованому) вона буде запроваджена поступово до 2020 року. Жодних змін у медичному обслуговуванні людей на цих ланках – у лікарів-спеціалістів, в лікарнях, спеціалізованих медзакладах – 2018 року не відбудеться.

Також медичною реформою передбачено запровадження електронної системи охорони здоров’я eHealth. Завдяки їй медичні картки українців будуть електронними, а записатися на візит до лікаря можна буде навіть онлайн.  Таким чином буде поетапно здійснюватися заміна паперових документів на електронний документообіг: електронний рецепт, направлення, листок непрацездатності і таке інше, що значно полегшить роботу як медичних працівників так і пацієнтів.

Загалом медична реформа, так ми очікуємо,  спрямована на покращення рівня надання медичних послуг по всій країні і Решетилівка не стане винятком.

На завершення вкотре хочу звернутись до громадян з проханням не панікувати, бо без медичної допомоги в районі ніхто не залишиться. А на всі питання будуть відповіді у сімейних лікарів, коли навесні настане час підписувати декларації.

Також можна почитати відповідне законодавство. Зокрема, Закон України від 06.04.2017 № 2002-VІІІ, Закон України від 14.11.2017 № 2204-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров'я», «Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров'я щодо окремих питань захисту прав громадян у сфері охорони здоров'я», Закон України від 19.10.2017 №2168 «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» та Розпорядження КМУ від 30.11.2017 № 1013 «Про схвалення Концепції реформи фінансування системи охорони здоров’я».

 

Головний лікар Решетилівського Центру ПМСД

Наталія Лугова


Дополнительная информация